Новини

Гупало В. Бернардинський монастир у Дубні та фунеральна культура волинської шляхти в XVII – першій половині ХІХ століття (за матеріалами археологічних досліджень)

Розділ: Нові книги

Гупало В. Бернардинський монастир у Дубні та фунеральна культура волинської шляхти в XVII – першій половині ХІХ століття (за матеріалами археологічних досліджень) / В. Гупало. – Львів: Простір-М, 2022. – 704 с.

Анотація: Монографію присвячено історії виникнення монастиря отців бернардинів у Дубні та функціюванню некрополя на території чернечого храму. Розглянуто обставини фундації монастиря, особливості розпланування ансамблю його будівель у просторовій організації міста, подано характеристику архітектури й оздоблення інтер’єрів споруд, відтворено діяльність чернечої спільноти. Головну увагу зосереджено на фунеральній культурі – на основі багаторічних археологічних розкопок відображено різні сторони поховального обряду, ритуальної атрибутики, особистих предметів християнського благочестя, вбрання. Встановлено біографічні та генеалогічні дані 176 осіб (світських і духовних), похованих у бернардинському костелі. Результати дослідження розкривають один з аспектів соціальної історії локального взаємопов’язаного чернечого та шляхетського середовищ, що відображено крізь призму релігійно-побутової культури.

Джерело: Волинський монітор

Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України

Розділ: Новини

29 вересня 2023 р. відбудеться міжнародна наукова конференція «Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України», присвячена 250-літтю папської коронації Почаївської ікони Матері Божої.

В рамках форуму обговорюватимуться такі питання:

1. Історія Почаївського василіянського монастиря.

2. Почаївський духовно-інтелектуальний та просвітницький осередок і виразник української культури (джерела, розвиток, впливи і спадкоємство).

3. Почаївська ікона Богородиці та її шанування. Місіонерська і ширша (проповідницька, катехитична тощо) релігійна діяльність Почаївського монастиря.

4. Внесок Почаївського василіянського монастиря в розвиток українського книгодрукування.

5. Історія затирання, нищення, викривлення, збереження і дослідження автентичного образу почаївського унійного спадку.

Джерела: Державний архів Тернопільської області

Українська Греко-Католицька Церква

З історії рівненського транспорту. До 150-річчя залізничної станції «Рівне»

Розділ: Новини

27 вересня о 13-й годині у відділі краєзнавчої літератури відбудеться публічна лекція «З історії рівненського транспорту. До 150-річчя залізничної станції «Рівне».

Що ця подія означала для історії нашого міста? Якими були етапи розвитку залізниці Рівненщини? Як змінювався залізничний вокзал Рівного? Хто проектував сучасну будівлю, яка є своєрідною родзинкою нашого міста? Ну і взагалі, яким був стан справ з транспортним сполученням на Рівненщині на початку ХХ століття та передвоєнні роки?

Про все це будуть розповідати наші гості – відома рівненська архівістка Людмила Леонова та краєзнавець Василь Гудзій.

Чекаємо за адресою:

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6, відділ краєзнавства (4-й поверх)

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

Народна музика Рівненського Полісся. Дудка-викрутка

Розділ: Нові книги

Народна музика Рівненського Полісся. Дудка-викрутка : за матеріалами експедицій В. Ковальчука 1995–2004 рр. / КЗ «Рівнен. обл. центр народ. Творчості» РОР ; упоряд. В. Ковальчук, В. Ярмола. – Рівне : Формат-А, 2023. – 42 с.

Анотація: У загальних рисах охарактеризовано історію дослідження та особливості процесу виготовлення дудки-викрутки, яка виступала невід’ємним атрибутом поліського пастушого побуту. Видання містить 22 різножанрові інструментальні мелодії, зафіксовані рівненським фольклористом Віктором Ковальчуком від дудкарів північних районів Рівненського Полісся упродовж 1995–2004 рр. Книгу упорядковано відповідно до сучасних принципів української етномузикології, доповнено примітками та фотоілюстраціями.

27 січня 2023 року традиційний музичний інструмент Рівненщини внесено до Національного реєстру під узагальненою назвою «Поліська дудка-викрутка: традиції виготовлення та гри».

З книгою «Народна музика Рівненського Полісся. Дудка-викрутка» можна ознайомитися у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Яцута Г. Висоцька земля

Розділ: Нові книги

Яцута Г. Висоцька земля / Г. Яцута. – Луцьк : Золота стріла, 2023. – 556 с., іл.

Анотація: Книга «Висоцька земля» – справжня історико-краєзнавча енциклопедія про містечко Висоцьк, що знаходиться на півночі Рівненщини над річкою Горинь. В хронологічному порядку досліджено багатовікову історію Висоцька та Дубровиччини, життя людей, їх політичні уподобання та прагнення аж до 2022 року. Автором охарактеризовано Висоцьк з різних боків у складі не одного державного утворення, до якого належало тисячолітнє містечко. Розкрито поліські народні звичаї краю. Вперше опубліковано українською мовою історію височан-євреїв, що мешкали у цьому регіоні і були знищені фашизмом у Другу світову війну. Значна частина книги відведена додаткам, а саме: документи з архівів власників князів Дубровицьких, Гольшанських, Соломарецьких, згадки про Висоцьк у «Літописі Руському». Доповнює видання, велика кількість кольорових фотографій.

З книгою Григорія Яцути «Висоцька земля» можна ознайомитися у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

Рівненський німець Ніколаус Арндт

Розділ: Новини

20 вересня о 14.00 у відділі краєзнавства відбудеться публічна лекція «Рівненський німець Ніколаус Арндт: до 95-річчя від дня народження історика та краєзнавця». Спікер – краєзнавиця Валентина Данілічева.

Ніколаус народився 19 грудня 1928 року в місті Рівному, що належало тоді Речі Посполитій, у родині підприємця, який 1920 року втік від радянської влади на Західну Волинь. Батько наказав охрестити його в православній церкві з ім’ям Микола. З народження по 1932 рік Ніколаус мешкав разом з батьками в Рівному і в селі Колки Луцького повіту. З 1932 по 1940 рік – у селі Користь біля Корця та в місті Рівне, де відвідував польську гімназію. У січні 1940 року Ніколаус Арндт та його родина були репатрійовані на територію сучасної Польщі у один із так званих «Вартегау». Це були поселення репатрійованих німців у населених пунктах на річці Варте, відомої згодом як область «Вартеланд»...

А що було далі та про подробиці життя відомого рівненського німця Ніколауса Арндта розповість краєзнавиця Валентина Данілічева.

Запрошуємо усіх охочих у відділ краєзнавства!

Чекаємо за адресою:

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6, відділ краєзнавства (4-й поверх)

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека