Новини

«Божа Матір Одигітрія. Христос Вседержитель»: у Дубенському замку на Рівненщині експонують рідкісну двосторонню ікону

Розділ: Новини

Рідкісну виносну ікону ХІХ століття експонують у Дубенському замку на Рівненщині. Півтора роки вона була на реставрації у Львові. Тепер ікону можна побачити у виставковій залі «Скарби наші духовні».

«Божа Матір Одигітрія. Христос Вседержитель» – назва ікони-феритрон, яку в 2017 передав заповіднику староста церкви святої Параскеви села Мокре. На одній її стороні – образ Богородиці з маленьким Ісусом, на іншій – Христос Вседержитель. Це єдина двостороння ікона в колекції Дубенського замку.

Джерело: Суспільне

«Є унікальні книги навіть для України, не тільки для Рівненщини»: в музеї оцифрували почаївські стародруки

Розділ: Новини

У Рівненському обласному краєзнавчому музеї оцифрували книги почаївського друку, видані у період з 1734 до 1800 років. Йдеться про 55 стародруків, що надійшли у фонд музею в 70–90-х роках. Їх зібрали в експедиціях у недіючих на той час храмах Рівненщини. Наразі оцифровані книги доступні на сайті музею.

Завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова розповіла, що диджиталізація книг почаївського друку є частиною проєкту «Оцифрування українських стародруків з фондів РОКМ», який стартував у 2019 році з відбору книг. «Ми розділили оцифрування по типографіях. Почаївського друку — у нас найбільше. Ці книги були найбільш поширені на Рівненщині серед богослужбових книг, а Київ і Львів мають менше розповсюдження. Оскільки Почаїв належав до Волинської губернії, то ми розпочали саме із почаївської друкарні», — додала Ольга Морозова.

Джерело: Суспільне

Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція з міжнародною участю «Борщівська народна вишивка: зв’язок поколінь»

Розділ: Новини

19 березня 2024 року о 10.00 год. в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбудеться Всеукраїнська науково-краєзнавча конференція з міжнародною участю «Борщівська народна вишивка: зв’язок поколінь».

Для участі в науковій конференції можна надіслати заявку до 14.02.2024 та текст доповіді (виступу, повідомлення) до 10.03.2024 (включно) на електронну адресу museum.tokm.te@ukr.net

Пропонуються для обговорення наступні теми (напрями):

1. Борщівська народна вишивка: історія, традиції та перспективи.

2. Борщівська народна вишивка як складова нематеріальної культурної спадщини України.

3. Борщівська народна вишивка у збірках музеїв України.

4. Досвід та проблеми збереження, реставрації, консервації давніх борщівських сорочок.

5. Особливості крою і вишиття чоловічих та жіночих давніх борщівських сорочок.

6. Феномен борщівської народної вишивки у сучасній етнографії.

7. Роль борщівської народної вишивки у популяризації та утвердженні української культури.

8. Борщівська народна вишивка – джерело наснаги для митців.

9. Приватні колекції борщівської народної вишивки.

10. Доля борщівської народної вишивки в еміграції.

Джерело: Тернопільський обласний краєзнавчий музей

Оскар Кольберг – польський, український фольклорист, етнограф, композитор : 210 років від дня народження

Розділ: Визначні події

22 лютого 2024 року виповнюється 210 років від дня народження Оскара Генрика Кольберга – польського, українського фольклориста, етнографа, композитора, який подорожував та збирав фольклор на Волині.

Народився Оскар Кольберг 22 лютого 1814 р. м. Присуха неподалік Радома (Польща), в родині інженера-топографа. Згодом сім’я переїхала до Варшави. У 1830 р. закінчив Варшавський ліцей. В 25-річному віці захопився збиранням музичного фольклору. Це стало найважливішою його справою. Знайшов високооплачувану роботу в Управлінні Варшавсько-Віденської залізниці, а потім в Управлінні дирекції доріг і мостів, зумів накопичити фінанси на видавничу діяльність, дослідження, подорожі. Під час перших подорожей до Литви і Білорусі (1836–1837) зацікавився народною культурою. Зокрема, став автором обробок народних мелодій і танців для фортепіано, видав книжки «Народні пісні в обробці для співу», «Пісні польського народу». Велику наукову цінність мають його багатотомні праці «Народ, його звичаї...», «Етнографічні картини». Також О. Кольберг збирав цінні відомості з народної медицини. Досліджував фольклор Зарічненського, Радивилівського районів. Окремими збірками побачили світ дослідження про український народ, про його матеріальну і духовну культуру «Покуття» (1882–1889), «Казки з Полісся» (1889), «Весільні звичаї та обряди з Полісся» (1889), «Волинь» (1907). Особливо багатогранною у Кольберга вийшла етнографічна монографія «Волинь. Обряди, мелодії, пісні. Всі справи», яка з’явилася друком уже після смерті автора і базувалася на дослідженнях Волинського Полісся. Тут, зокрема, описи весіль, обрядові народні пісні, казки, прислів’я тощо.

Оскар Кольберг залишив після себе безцінний матеріал для дослідників та усіх, хто цікавиться народними традиціями. 33 томи тільки прижиттєвих видань, 12 тисяч народних пісень, понад 2000 казок, 2700 прислів’їв та приказок, 350 загадок — така народознавча спадщина польсько-українського етнографа. На знак пошани до праць Кольберга його ім’я присвоєно науково-дослідницькому інституту в польському місті Познань, що займається збереженням культурного спадку, а також філармонії в місті Кельце. У 1974 р. було засновано нагороду Оскара Кольберга за внесок у вивчення та розвиток народної культури.

Помер відомий польсько-український фольклорист 3 червня 1890 р. в Кракові, похований на Раковицькому цвинтарі.

Література

Корецька О. 200 років від дня народження О. Кольберга (1814–1890) –польського, українського та білоруського фольклориста, етнографа та композитора / О. Корецька // Календар знаменних і пам'ятних дат Волині на 2014 рік / Волин. держ. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Пчілки. – Луцьк : Твердиня, 2013. – С. 46–49.

Пащук І. Невтомний збирач і дослідник: до 190-річчя від дня народження [пол. дослідника і композитора, фольклориста і етнографа Оскара Кольберга] / І. Пащук // Вісті Рівненщини. – 2004. – 20 лют. – С. 2.

Прокопчук В. Історіографія досліджень фольклору Волині / В. Прокопчук // Музичне краєзнавство Рівненщини : навч.-метод. посіб. / В. І. Прокопчук . – Рівне : О. Зень , 2021. – С. 92–110.

Презентація книги Петра Кралюка «Улас Самчук»: до 119-ої річниці від дня народження письменника

Розділ: Новини

20 лютого 2024 року об 11:00 у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбудеться зустріч з письменником та філософом Петром Кралюком.

«Життя людини певним чином залежить від її місця народження. «Мала батьківщина» так чи інакше впливає на наш світогляд, світосприйняття. Улас Самчук народився на теренах південної Волині» – так починає свою нову книгу український філософ, письменник та публіцист Петро Кралюк, присвячену життєпису Уласа Самчука.

Один з найвизначніших українських письменників Улас Самчук народився 1905 року. Творчість його була широко відома в українській діаспорі, а на початку ХХІ століття нарешті почала повертатися на батьківщину. Недарма зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», вказуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну. Самчук є автором шістнадцяти романів, серед яких трилогія «Волинь», «Гори говорять», «Марія», «Юність Василя Шеремети», «Чого не гоїть огонь» та багатьох інших, низки повістей, оповідань і статей. Він одним з перших розповів світові про трагедію Голодомору 1932–1933 рр. У 1980-их роках навіть йшлося про висунення Уласа Самчука на Нобелівську премію, але, на жаль, справу так і не було довершено…

Про це та про багато іншого цікавого з життя Уласа Самчука будемо розмовляти з Петром Кралюком.

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

Меморандум про співпрацю

Розділ: Новини

В рамках співпраці директорка КЗ «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека» РОР Валентина Петрівна Ярощук та директор КЗ «Культурно-археологічний центр «Пересопниця» Рівненської обласної ради Іван Олександрович Солодуха підписали Меморандум про співпрацю між КЗ «Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека» та КЗ «Культурно-археологічний центр «Пересопниця».
Отож, сторони визнають необхідність вдосконалення та поглиблення співпраці Рівненської ОУНБ та Культурно-археологічного центру «Пересопниця», щодо здійснення наукової, науково-інформаційної діяльності, а саме участі в проєкті «Історична Волинь», спрямованої на розвиток бібліотечної справи в Україні. Вдосконалення бібліотечно-інформаційного забезпечення користувачів шляхом формування галузевого, тематичного інформаційного ресурсу з метою раціонального його використання та якісного й оперативного створення контента для задоволення інформаційних потреб користувачів.
Сторонами були обговоренні питання стосовно співпраці формування сайту «Історична Волинь», а саме:
- здійснення постійного обміну інформацією, в якій зацікавлені Сторони, сприяння в отриманні необхідної інформації для реалізації проєкту «Історична Волинь»;

- інформування про важливі події (конференції, круглі столи, публікації збірників та ін.), які відбудуться в установі (місті) та відображатимуть краєзнавчу тематику Історичної Волині;

- повідомлення про вихід нових книг на території області, які стосуються тематики Історичної Волині;

- залучення науковців, краєзнавців краю – дослідників Великої Волині до участі у проєкті «Історична Волинь»;

- здійснення регулярних комунікативних заходів для обговорення питань, пов’язаних з реалізацією проєкту в рамках співпраці;

- розміщення реклами в мережі Фейсбук інформації та матеріалів сайту «Історична Волинь».


Переконані, що співпраця буде плідною та насиченою.