Відеотека

Лекція професорки історії Світлани Шульги «Чехи в Західній Волині: від оселення до рееміграції»

Розділ: Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: У жовтні 2023 року у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбулася лекція професорки історії з Волині Світлани Шульги «Чехи в Західній Волині: від оселення до рееміграції», що стало справжньою подією в колі істориків-краєзнавців, науковців і всіх небайдужих до долі своєї батьківщини.

Світлана Шульга - докторка історичних наук, доцент, професорка кафедри всесвітньої історії Волинського національного університету імені Лесі Українки понад два десятиліття досліджує долі волинських чехів, пише статті у періодичних виданнях, наукових збірниках, має неперелічену кількість прочитаних лекцій, виступів по телебаченню і на youtube-каналах держави. Відвідувачі дізналися, як формувався етнічний склад населення Великої Волині, про причини, що спонукали чехів до переселення, про їх побут, традиції та ремесла, організації та боляче було слухати про насильницьку колективізацію з усіма негативними наслідками, культурне гноблення, переслідування за політичними мотивами, Малинську та Софіївську трагедії, відношення до ОУН-УПА. З огляду на те, що досвід життя чехів за радянського режиму теж не був позитивним, більшість з них скористалася можливістю повернутися у Чехословаччину – протягом 1947 було репатрійовано близько 33 тисяч представників цієї національності, але наслідки цього були для чехів також не радісними. Про це все та багато іншого досконало розповіла Світлана Шульга. Ми зробили відеозапис лекції та пропонуємо ознайомитися з нею. Лекція професорки Світлани Шульги може стати у нагоді історикам, краєзнавцям, студентам, усім, хто цікавиться історією Великої Волині.

2023-11-13

Retro-Волинь. Волинський посуд з Баранівки

Розділ: Історія міст і сіл , Етнографія, фольклор

Анотація: Краєзнавиця Тетяна Яцечко-Блаженко розповідає про виробництво «білого золота» – порцеляни в місті Баранівка на Житомирщині, яке свого часу було в складі Волинської губернії. Історія порцелянового заводу бере свій початок ще з 1802 року. Вважається, що виробництво порцелянового посуду в Баранівці започаткували у XVIII ст. брати Михайло та Франциск де Мезери.  Завод займався виробництвом унікального посуду, зокрема чайних, кавових сервізів, тарілок, ваз, всіляких предметів інтер'єру. Баранівська порцеляна вирізнялася не тільки чудовим зовнішнім виглядом, а й відмінною якістю виконання.

2023-09-25

Так було. Рівненська дзвіниця

Розділ: Релігія , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Свято-Воскресенський собор — православний храм у центрі міста Рівного. Будівництво собору розпочалося у 1890 році за кошти царської казни, володаря міста князя Любомирського та місцевої релігійної громади, а закінчилося – 1895 році. Спочатку біля собору було споруджено невелику наземну дзвіницю на чотирьох дерев’яних стовпах. Пізніше на заміну дерев’яній у 1932 р. ХХ ст., була зведена величезна мурована дзвіниця з арочним входом на церковне подвір'я. Простояла дзвіниця біля собору всього 30 років, переживши перший прихід “совєтів”, війну, окупацію, але здалася перед наступом радянського “благоустрою”. Напочатку 60-х років практично за добу військові знесли огорожу й розчистили місце від руїн дзвіниці та каплички. Яка подальша доля була Свято-Воскресенського собору та його дзвіниці, розповість у відеосюжеті рівненський краєзнавець та історик Олексій Бухало.

2023-09-25

Місто Сарни крізь призму століть

Розділ: Історія міст і сіл

Анотація: Місто Сарни розташоване в північній частині Західного Полісся в межиріччі Случа та Горині. Населений пункт дістав назву від сусіднього села, яке так назвали тому, що колись тут водилося багато сарн (серн) – диких кіз. За спеціальним царським наказом від 18 лютого 1883 р. прийняли рішення про будівництво залізниці Рівне – Лунінець. Перший проїзд через станцію, що дістала назву Сарни , пройшов 2 серпня 1885 р. Після 1902 р. станція Сарни стала вже крупним вузлом залізничних шляхів, які входили до складу Південно-Західної залізниці. На рубежі XIX і XX ст. у Сарнах нараховували майже 3 тис. жителів. У 1902 р. спорудили вокзал, вагонну дільницю, паровозне депо, майстерні та 35 будинків одноповерхового житла для залізничників. 1902 р. у Сарнах відкрили двокласне залізничне училище з підготовки кондукторів, зв’язківців, зчіплювачів вагонів. У 1903 р. на станції став функціонувати медпункт. А в 1905 р. у місті почав працювати Будинок культури залізничників, навколо якого було закладено парк. У 1914 р. була відкрита Сарненська науково-дослідна станція по освоєнню боліт (болотна станція). Це – найстаріша наукова установа в Україні. Прифронтовим містом Сарни стало у 1914 р.

2023-08-29