Новини

Фото до новини з назвою Симон Васильович Петлюра – державний і політичний діяч, публіцист, головний Отамана військ Української Народної Республіки : 145 років від дня народження

Симон Васильович Петлюра – державний і політичний діяч, публіцист, головний Отамана військ Української Народної Республіки : 145 років від дня народження

Розділ: Визначні події

22 травня 2024 року виповнюється 145 років з дня народження Симона Васильовича Петлюри – державного і політичного діяча, публіциста, організатора українських збройних сил, головного Отамана військ Української Народної Республіки, який під час Української революції 1917–1921 рр. перебував у Кам’янці-Подільському, Рівному, Проскурові, Старокостянтинові.

Народився Симон Петлюра 22 травня 1879 році в передмісті Полтави. Батько його – Василь Павлович Петлюра, займався візницькою справою. Мати – Ольга Олексіївна, з давнього полтавського роду Марченків. Зі студентських років Симон Петлюра брав активну участь в українському суспільно-політичному житті. В червні 1917 року після формування першого уряду УНР, С. Петлюра очолив військове відомство і всю енергію спрямував на створення українських збройних сил. Не погоджуючись з політикою Голови Генерального Секретаріату Володимира Винниченка щодо принципів формування українського війська, подав у відставку і вийшов з уряду. Це була чи не перша політична відставка в українській політиці у ХХ ст. У травні 1919 року очолив Директорію УНР. У важких внутрішніх і зовнішніх умовах керував збройною боротьбою проти російських більшовицьких і білогвардійських військ. Для Волині це були найважчі часи, які завершилися польською окупацією, у 1920–1921 роках – більшовицькою, а потім знову польською. Загальною обороною Волині керував Олександр Осецький. У той час як поляки захоплювали Волинь, більшовики повели наступ на Проскурів, Шепетівку, Рівне й Крем'янець, розбили й полонили частину 19-ї дивізії Української армії. В кінці травня 1919 року майже 15 тисяч війська УНР (разом із господарсько-технічним складом) були на Волині в районі міст Дубно-Броди. 2 червня штаб Української армії опинився в «котлі», бо в деяких місцях більшовики та поляки наблизились на 10 км. Уряд Директорії, уникаючи полону, переїжджав зі станції на станцію. Допомога прийшла від волинської групи юнаків-добровольців, які поповнили військо. 5 червня 1919 року за наказом Симона Петлюри відбувся успішний наступ проти більшовиків у напрямку Старокостянтинова-Проскурова-Кам'янця. Вдалося відвоювати частину території, створивши можливість злуки армії УНР з Українською галицькою армією. В липні здійснили спільний похід на Київ, окупований червоними. Столицю звільнили 30 серпня 1919 року. Після Варшавського договору, польські та українські війська виступили спільно проти більшовиків. Однак на початку серпня 1920 року ворог зумів захопити Луцьк, Ковель, Володимир і вийти на Західний Буг. Облога Варшави закінчилася поразкою. 18 жовтня польське командування почало вимагати припинення від української армії бойових дій проти Червоної армії. У листопаді 1920 року залишки українських військ і державного апарату УНР під натиском більшовицької армії, яка переважала, змушені були відійти на територію Польщі.

Енергія та наполегливість Симона Петлюри визначили його безперечний авторитет, як лідера українського національного руху й після поразки Української революції 1917–1921 років. Слово «петлюрівщина» на довгий час стало вживатися на означення боротьби за незалежну Україну.

Література

Гжеляк Ч. Політична та військова зумовленість польсько-українського союзу 1920 року. Пілсудський – Петлюра / Ч. Гжеляк // Польща та Україна в боротьбі за незалежність 1918–1920 : наук. конф. в Луцьку 14-15 листоп. 2008 р. / під ред. Т. Кшонстка. – Варшава, 2010. – С. 19–36.

Директорія в Рівному [Електронний ресурс] : [відео] // Історична Волинь : [сайт]. – Режим доступу: https://www.istvolyn.info/post/1515. – Назва з екрану.

Литвин С. Симон Петлюра у боротьбі за самостійну Україну / С. Литвин. – Київ : Смолоскип, 2018. – 680 с.

Фото до новини з назвою Патріотичний захід «Симон Петлюра – національний Герой України» : до 145-річчя від дня народження Симона Петлюри

Патріотичний захід «Симон Петлюра – національний Герой України» : до 145-річчя від дня народження Симона Петлюри

Розділ: Новини

22 травня 2024 року об 14.00 год. у Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці («Світлиця», 4-й пов.) відбудеться патріотичний захід «Симон Петлюра – національний Герой України», приурочений 145-річчю від дня народження державного та політичного діяча, публіциста, літературного і театрального критика, організатора Українських Збройних Сил, Головного отамана військ УНР, голови Директорії УНР.

Суперечки навколо постаті видатного полтавця не вщухають протягом багатьох десятиліть, привертають до себе увагу сучасників та істориків, спонукають як до піднесення імені з одного боку так і до паплюження з іншого. Проте, однозначно, ця людина надзвичайно цікава як реальна особистість, між якою і міфом про яку є суттєва різниця. Відкритий доступ до першоджерел, до історичної правди спинив потоки історичної брехні. Симон Петлюра став справжнім символом боротьби за свободу та незалежність мільйонів українців.

В програмі зустрічі виступи спікерів:

«Петлюра і Рівненщина» – Олександр Булига, директор Рівненського краєзнавчого музею ;

«Що зробив Петлюра для України?» – Оксана Гуменюк, кандидатка історичних наук, доцентка Рівненського державного гуманітарного університету.

Перегляд відеофільму «Таємниці великих українців. Симон Петлюра».

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

Фото до новини з назвою Авторська лекція Світлани Калько «Найдавніші святині Рівного – втрачені і збережені»

Авторська лекція Світлани Калько «Найдавніші святині Рівного – втрачені і збережені»

Розділ: Новини

Друзі, історія міста Рівного – це історія народностей, які проживали на території усієї історичної Волині. Українці, поляки, євреї, чехи, німці та, навіть, турки співіснували поруч, допомагали один одному та поважали віросповідання кожного. Вони ходили молитися у свій храм, релігійне приміщення, молитовний будинок. Але чи завжди так було?
Про церкви, синагоги, костели, кірки Рівного поговоримо разом зі Світланою Калько, рівненською краєзнавицею та журналісткою.

Запрошуємо усіх, хто любить історію краю 29 травня о 14:00!

Чекаємо за адресою:

м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

4-й поверх, Світлиця

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

 

Фото до новини з назвою Пересопниця відзначає 875 років

Пересопниця відзначає 875 років

Розділ: Новини

18 травня 2024 року з 12:00 по 18:00 в приміщенні Культурно-археологічного центру «Пересопниця» відбудеться захід присвячений 875 років від першої літописної згадки про князівську столицю Погоринської землі часів Русі.

12:00 в конференц-залі відбудеться презентація «амфори городоцько-здовбицької культури бронзового періоду» результат роботи археологічних досліджень 2023 року на ур. Пастівник;

13:00–15:00 виступи військових та зразкових духових оркестрів на Бузковій сцені (садиба під відкритим небом з унікальною колекцією вишитих картин «Волинський бузок»);

Працюють локації: картини з витинанок в приміщенні музею «Весняне мережево» майстрині Наталії Дребот; «Пересопницьке Євангеліє» та рукописні книги другий поверх музею;

На території музею: острів Бажань, фортеця-мур на дитинці біля Миколаївської церкви, працює виїзна торгівля; катання на конях.

Під час заходу відбудеться благодійний збір на автівку для 36 бригади морської піхоти, підрозділу ЗРАДН.

Захід відбудеться за підтримки управління культури і туризму РОДА.

Джерело: КЗ «Культурно-археологічний центр «Пересопниця» Рівненської обласної ради

Фото до новини з назвою Лекція «Подорожі підземним світом старого Житомира»

Лекція «Подорожі підземним світом старого Житомира»

Розділ: Новини

17 травня о 16:00 год. в Житомирському обласному краєзнавчому музеї відбудеться лекція «Подорожі підземним світом старого Житомира».

Спікер заходу – Олександра Тарабукіна.

Вхід на захід за ціною вхідного квитка до музею. Кількість місць обмежена.

Адреса:

м. Житомир

Житомирський обласний краєзнавчий музей

майдан Замковий, 1

Джерело: Житомирський обласний краєзнавчий музей

Фото до новини з назвою Тематична зустріч «Вишиванка Західного Полісся: особливості орнаменту та техніки вишивки»

Тематична зустріч «Вишиванка Західного Полісся: особливості орнаменту та техніки вишивки»

Розділ: Новини

16 травня 2024 року о 15:00 в Рівненській обласній універсальній науковій бібліотеці відбудеться тематична зустріч «Вишиванка Західного Полісся: особливості орнаменту та техніки вишивки», присвячена Дню вишиванки. Спікер заходу Алла Миколаївна Українець – етнографиня, краєзнавиця, заслужений працівник культури, старший науковий співробітник відділу етнографії Рівненського обласного краєзнавчого музею.

Українці й вишивка – неподільні поняття. Коли ж вперше на території нашої місцевості почали прикрашати одяг вишитими орнаментами, які саме це були візерунки, які нитки використовували та техніки вишивання, мотиви орнаменту та багато іншого можна дізнатися відвідавши дану зустріч. Запрошуємо всіх охочих! Буде цікаво!

Адреса:

м. Рівне, вул. Олександра Борисенка, 6

Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

3-й поверх

Сектор документів із економічних, технічних наук

Джерело: Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека