Відеотека

Лекція Ольги Морозової «Корецька порцеляна. Історія мануфактури»

Розділ: Соціально-економічне життя Волині , Історія міст і сіл

Анотація: Наприкінці 18 ст. до волинського містечка Корець приїхали 73 європейські художники аби навчити місцеве населення розмальовувати найвищої якості фарфоровий посуд мануфактури, яку заснував один із представників родини Чарторийських – Юзеф Клемент (1740-1810 рр.), господар величезних володінь на Волині. Виробництво посуду в Корці стало першим подібним заводом на теренах цілої Речі Посполитої. Саме Юзеф Клемент тоді вдихнув у містечко, яке тоді занепадало, нове життя, побудувавши виробництво та створивши нові робочі місця для місцевого населення. Згодом у містечку з'являються раніше небачені двоповерхові кам'яниці, парки, костели й, безумовно, чудова князівська резиденція… У 18-19 століттях з корецького посуду їли королі та уся тодішня європейська еліта. Чому саме корецький посуд мав статусний рівень та був предметом розкоші розповідає у відео історикиня Ольга Морозова. 

2024-05-07

Хмельниччина туристична. Полонне

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Полонне – одне з найдавніших міст України, що знаходиться на Хмельниччині. Перша згадка про нього датується 996 роком. Є кілька версій походження назви міста. Одна з найпоширеніших – від слова «полонь» – лука, безліса місцевість. Ще одну назву пов'язують із полянами, які жили тут, а також зі словом «полонити» (брати у полон). У літописах Київської Русі Полонне вперше згадується у 1169 році. XIX століття тут існувала одна з наймогутніших фортець регіону. Нині від неї залишився лише земляний вал. Також Полонне знане своїми храмами різних християнських конфесій. До прикладу, над річкою Хоморою височіє чотирьохсторічний костел Святої Анни, який є справжньою перлиною Полонного. Для більшого ознайомлення з історією та архітектурою міста Полонне, можна переглянути відеосюжет Світлани Русіної.

2024-04-29

Замки України. Білокриницький замок-палац

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Білокриниця – село на півночі Тернопільської області в кількох кілометрах від Кременця. Перша згадка про Білокриницю датується 1438 роком. У XV столітті село входило до володінь Кременецького замку. В XVI столітті власниками Білокриниці стають князі Збаразькі, які зводять замок. Після князів Збаразьких замок переходить у володіння родини Вишневецьких, а потім стає власністю роду Радзівілів. У 1806 році занедбаний маєток було продано шляхтичу Колонна-Чосновському, який відновив замок, але пізніше пожежа знищила споруду. Більше 30 років Білокриницький палац був зруйнованою пусткою, аж поки в середині XIX століття нащадок Чосновського збудував на замкових руїнах новий прекрасний палац в англо-готичному стилі. Отож, яка доля була замку та що розташоване нині в палаці, можна дізнатися переглянувши відеосюжет.

2024-04-26

Старокостянтинів. Замок князів Острозьких

Розділ: Пам'ятки та пам'ятні місця Волині , Історія міст і сіл

Анотація: Старокостянтинівський замок – це резиденція князів Острозьких. Він збудований на місці злиття двох річок Случ та Ікопоть, які забезпечували його неприступність. Зі сторони міста він був огороджений глибоким ровом із водою, насипним валом і мурами. Сьогодні цей мур зберігся фрагментарно. Замок є унікальним, бо зводили його в один час з містом і в стислі терміни. У 1561 р. князь Василь Костянтин Острозький купив частину села Колищенців та збудував тут місто і замок із укріпленням. Будівельні роботи тривали до 1570 р. Цікавим є дослідження, що саме у цьому замку служив сотником надвірної козацької сотні Северин Наливайко. Отож, дізнатися більше про історію замку можна переглянувши відеосюжет.

2024-03-20