

Гуцал А. Ф. Археологічна спадщина Хмельницької області
Гуцал А. Ф. Археологічна спадщина Хмельницької області : довідник / А. Ф. Гуцал, В. І. Якубовський, І. Р. Михальчишин. – Київ : Деснянська правда, 2011. – 176 с.
Анотація: У довіднику вміщено короткі відомості про пам’ятки та об’єкти археології, що знаходяться на територій Хмельницької області. Зокрема, серед них пам’ятки національного значення, що відносяться до історичної Волині: давньоруські городища в селах Губин Старокостянтинівського, Михнів Ізяславського, Тихомель Білогірського та поселення черняхівської культури в Лепесівці Білогірського районів.
Видання рекомендоване для працівників державних пам’яткоохоронних установ, краєзнаців, активістів Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, викладачів, студентів, учнів шкіл та всіх, хто цікавиться історією і культурною спадщиною Хмельниччини.
Ознайомитися з книгою Анатолія Гуцала «Археологічна спадщина Хмельницької області» можна у відділі документів з гуманітарних наук Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.
Охріменко Григорій Васильович – український археолог, краєзнавець, дослідник історії Волині : 75 років від дня народження
26 квітня 2025 року виповнюється 75 років від дня народження Григорія Васильовича Охріменка – українського археолога, краєзнавця, дослідник історії Волині
Народився Григорій Васильович Охріменко 26 квітня 1950 р. в м. Прилуки Чернігівської області. З чотирирічного віку проживав з батьками в с. Малохатки Старобільського району Луганської області, де і закінчив восьмирічну школу. Середню освіту здобув у 1967 р. у загальноосвітніх школах м. Прилуки та м. Бориспіль на Київщині.У 1968–1972 рр. – навчався на історичному факультеті Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки. Брав участь в археологічних експедиціях на комплексі давніх поселень Гнідавська Гірка в с. Рованці Луцького району під керівництвом кандидата історичних наук М. Кучери та М. Матвієйка. Згодом науковець самостійно проводить рятівні розкопки на пам'ятках в Луцьку (вул. Короленка), с. Рованці, де в місцевій пресі публікує повідомлення про здійснені археологічні відкриття. У 1972 р. починає працювати учителем історії та завідувачем навчальної частини школи с. Майдан-Липно Маневицького району на Волині. За дослідницьку діяльність та активну роботу з дітьми йому присвоєно звання вчителя-методиста, а згодом при підтримці Всеукраїнської спілки краєзнавців – заслуженого працівника освіти України. З 1994 р. Г. Охріменко працює науковим співробітником Полісько-Волинського народознавчого центру Волинського державного університету імені Лесі Українки. У 2002 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: «Неоліт Волині» базу якої становили матеріали з численних пам'яток цього періоду в селах Годомичі, Комарово, Мала Осниця, Новосілки поліської зони, а також у селах Гірка Полонка, Голишів, Гнідава Луцького району. З 2005–2019 рр. Григорій Васильович працює у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки, де обіймає посаду доцента кафедри археології та допоміжних історичних дисциплін. Також продовжує працювати у Волинському краєзнавчому музеї та Малій Академії Наук.
Коло інтересів вченого не обмежується науково-дослідною та пошуковою роботою, а охоплюють популяризаторську пам'яткоохоронну сферу. За час роботи Г. В. Охріменком було опрацьовано велику кількість пам'яток прадавньої історії Великої Волині. Знахідки з численних археологічних розкопок поповнили колекції в Волинському та Маневицькому краєзнавчих музеях. У коло наукових інтересів Григорія Васильовича також входить неолітична кераміка, яка стає предметом його професійних зацікавлень на все життя. Зокрема Григорій Охріменко виділив волинську неолітичну культуру, яка вирізнялася своїм посудом, особливостями його форми та декору. Цікавиться дослідник також епохами палеоліту, мезоліту, мідної доби, доба бронзи та заліза, стратифікацією суспільства, духовною культурою первісних спільнот, керамічним виробництвом, історією раннього землеробства на Волині та Поліссі, предметами озброєння енеоліту – доби бронзи, давніми металевими виробами, кременярством доби бронзи.
Серед наукових праць дослідника варто виокремити: «Розвиток керамічного виробництва на Волині» (у співавторстві з М. Кучинком, Н. Кубицькою, 2003), «Нариси культури давньої Волині» (2006), де автор розкрив особливості духовної та матеріальної культури Волині від льодовикового часу до кінця бронзового віку та періоду Давньої Русі, «Олександр Цинкаловський та праісторія Волині» (2007), «Культура Волині та Волинського Полісся княжої доби» (у співавторстві з М. Кучинком, В. Савицьким, 2008), в якій описав археологічні, етнографічні та писемні джерела матеріальної та духовної культури регіону ІХ–ХІV століть, «Археологічна спадщина Яна Фітцке» (2005), «Кам’яна доба на території Північно-Західної України (ХІІ-ІІІ тис. до н. е.)» (2009), в якій висвітлив тему матеріальної та духовної культури тогочасних людей.
У 2010 році Григорій Васильович Охріменко став лауреатом обласної іменної премії в галузі літератури, культури і мистецтва в номінації імені Олександра Цинкаловського.
Література
Зозуля А. 70 років від дня народження Г. В. Охріменка (1950) – українського археолога [Електронний ресурс] / А. Зозуля // Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки : [сайт]. – Режим доступу: http://kraeznavchiy.blogspot.com/2020/04/70.html. – Назва з екрана.
Кучинко М. Григорій Охріменко дослідник первісної археології Волині / М. Кучинко, З. Кучинко // Минуле і сучасне Волині та Полісся. Сторінки історії Камінь-Каширщини : матеріали ХХXVII Всеукр. іст.-краєзн. наук. конф., м. Камінь-Каширський, 27 жовт. 2010 р. – Луцьк, 2010. – С. 293–294.
Охріменко Григорій Васильович [Електронний ресурс] // Історична Волинь : [сайт]. – Режим доступу: https://www.istvolyn.info/post/111. – Назва з екрана.
Силюк А. Григорій Охріменко – відомий український археолог, краєзнавець, дослідник прадавньої історії Волині / А. Силюк // Волинський музейний вісник / ред. А. Силюк. – Луцьк : Волин. краєзн. музей, 2010. – Вип. 2. – С. 204–205.
Цехміструк Юрій Антонович – педагог, фольклорист, записувач народних пісень : 130 років від дня народження
23 квітня 2025 року виповнюється 130 років від дня народження Юрія Цехміструка – педагога, фольклориста, записувача народних пісень.
Народився Юрій Антонович Цехміструк 10 квітня 1895 р. в містечку Килікієва Волинської губернії Острозького повіту (нині Славутського району Хмельницької області). Син селянина, православного віросповідання. З 1912–1915 рр. навчався у Волинській Свято-Федоровській церковно-учительській школі. За відмінну поведінку та добрі успіхи, на основі положення церковної школи, йому було присвоєно звання учителя початкового училища. Згодом, через сімейні обставини змушений був перервати навчання в Краківській консерваторії. З жовтня 1917 р. до 1940 р. працює учителем народних шкіл Рівненського району. У вересні 1941 р. Юрій Цехміструк призначений учителем співу в Рівненській гуманітарній українській гімназії ім. Т. Г. Шевченка, де й працював там до кінця життя. Помер Юрій Антонович 17 грудня 1968 р. Похований у Рівному.
Про збиральницьку діяльність Юрія Цехміструка, який був окружним інспектором народних хорів Волинського воєводства, працівником кураторії шкільної округи в Рівному, мав у своєму розпорядженні вже понад 700 оригінальних, переважно обрядових пісень Волинського населення на фонографічних валиках, які вислав до Фонографічного архіву. Фактично він передав записи 425 народних музичних творів, здійснені за 38 днів (V-VI, VIII, 1936; IV-V, ІХ-Х, ХІІ, 1937) на 126 валиках.
Юрій Цехміструк упорядник збірника з 19 пісень під назвою «Wolyn» (Katowice, 1938), що вийшов у серії «Biblioteczka рiesni regionalnuch», «Народні хори на Волині в тижневику «Wolyn» (1933, № 52, с. 5). У 1995 р., до 100-річчя від дня його народження, вийшло дві збірки народних пісень з Рівненської та Волинської областей у його записах: «Ой на горі ряст цвіте» та «Ой зійдися, родинойко», які упорядкували Людмила Гапон-Січкарук, Ельжбета Рижик, Богдан Столярчук та Костянтин Устенко.
Література
Столярчук Б. Історія видатних людей Рівненщини [Електронний ресурс] / Б. Столярчук // Сім днів : [сайт]. – Режим доступу: https://7dniv.rv.ua/suspilstvo/istoriia-vydatnykh-liudey-rivnenshchyny/. – Назва з екрана.
Столярчук Б. Юрій Цехміструк - збирач поліських пісень / Б. Столярчук // Столярчук Б. Пам’ятні імена : ст. і дослідження / Б.Столярчук. – Рівне, 2003. – С. 3–9.
Вітаємо з цим світлим святом!
Від усієї душі бажаємо, щоб радість Воскресіння Христового наповнювали Ваші серця.
Нехай на душі буде тепло і спокій, над головою буде мирне небо, а поруч – рідні та близькі.

Нові надходження
Biłous N. Działalność archimandryty Innocentego Gizela w obronie praw i majątku monasteru Pieczerskiego w Kijowie
Biłous N. Działalność archimandryty Innocentego Gizela w obronie praw i majątku monasteru Pieczerskiego w Kijowie / N. Biłous // Wschodni Rocznik Humanistyczny. – Lublin : Towarzystwo Nauki i Kultury «Libra», 2024. – T. 21 (№ 1). – S. 45–59.
Streszczenie: W artykule przeanalizowano komplet nieznanych dotąd dokumentów archiwalnych dotyczących własności ziemskiej Ławry Kijowsko-Pieczarskiej za czasów rządów archimandryty Innocentego Gizela (1656–1683). Przechowywany w Centralnym Państwowym Historycznym Archiwum Ukrainy w Kijowie zbiór dokumentów z ksiąg grodzkich łuckich (zespół 25) opowiada o sporach prawnych między archimandrytą pieczarskim a kijowską szlachtą Suszczańskimi-Proskurami (egzulantami) o majątki Gródek i Obarów na Wołyniu (obecnie są to wsie w rejonie rówieńskim) w latach 1664–1672. Archimandryta i zakonnicy dołożyli wszelkich starań, aby zachować swoją rezydencję na Wołyniu, nawet wtedy, gdy szanse na to były prawie stracone. Wykorzystali wszystkie dostępne im metody walki, zatrudniając najlepszych prawników, a czasem nawet uciekając się do szantażu i zastraszania. Często dochodziło do sporów o posiadłości ziemskie z przełożonymi innych klasztorów kijowskich, ze szlachtą, której ziemie graniczyły z posiadłościami Ławry, a także z Kozakami, którzy próbowali przejąć jej majątki i zmonopolizować produkcję napojów alkoholowych, będących stałym źródłem dochodów w tamtych czasach.
Анотація: В статті проаналізовано комплекс невідомих раніше архівних документів про землеволодіння Києво-Печерської Лаври часів правління архімандрита Інокентія Гізеля (1656–1683). Збірка документів з Луцького міського реєстру, що зберігається в ЦДІА України в Києві, розповідає про судові суперечки між архімандритом Печерським і київськими дворянами Проскурами-Сущанськими (виконавцями) за маєтки Городок і Обарів на Волині (нині це села Рівненської області) в 1664–1672 роки. Архімандрит і монахи докладали всіх зусиль, щоб зберегти свою резиденцію на Волині, навіть коли шанси на це були майже втрачені. Вони використовували всі наявні у них методи боротьби, наймаючи найкращих адвокатів, а іноді навіть вдаючись до шантажу та залякування. Нерідко виникали суперечки за землеволодіння з настоятелями інших київських монастирів, зі шляхтою, землі якої межували з маєтками Лаври, а також з козаками, які намагалися заволодіти маєтками та монополізувати виробництво алкогольних напоїв, яке в ті часи було постійним джерелом прибутку.
Матеріал надано автором Н. Білоус.
Див. також: Wschodni Rocznik Humanistyczny
Biłous N. Władze miasta Łucka w drugiej połowie XVI–XVII wieku: konflikty wewnętrzne spowodowane nadużyciami władzy
Biłous N. Władze miasta Łucka w drugiej połowie XVI–XVII wieku: konflikty wewnętrzne spowodowane nadużyciami władzy / N. Biłous // Rocznik Lituanistyczny. – Warszawa : Instytut Historii PAN, 2022. – R. 8. – S. 49–68.
Streszczenie: Celem artykułu jest naświetlenie konfl iktów wewnętrznych w Łucku w końcu XVI oraz w XVII w., które były spowodowane nadużyciami władzy przez wójta dziedzicznego i urzędników miejskich. Spory toczyły się na tle zarządu gospodarką i fi nansami miasta, przez nierównomierny rozkład ciężarów podatkowych na poszczególne grupy mieszczan. Liczne nieporozumienia związane były z dostępem do władz miejskich i nadużyciami w sądownictwie miejskim. Polityka władz miasta wywoływała opór ludności miejskiej, jednak gmina miejska nie zdążyła wykupić wójtostwa i utworzyć organ trzeciego ordynku.
Анотація: В статті висвітлено внутрішні конфлікти міста Луцька наприкінці XVI–XVII ст., які були спричинені зловживаннями владою з боку мера та міських чиновників. Суперечки точилися щодо управління економікою та фінансами міста, через нерівномірність розподілу податків, які навантажували окремі групи громадян. Були численні непорозуміння, пов'язані з доступом до міської влади та зловживанням в міських судах. Така політика міської влади викликала опір міського населення, але міській управі так і не вдалося змінити бургомістра та створити орган третього порядку.
Матеріал надано автором Н. Білоус.
Biłous N. Pieczątki osobiste mieszczan kijowskich i wołyńskich z XVI – 1 połowy XVII wieku. Materiały do katalogu
Biłous N. Pieczątki osobiste mieszczan kijowskich i wołyńskich z XVI – 1 połowy XVII wieku. Materiały do katalogu / N. Biłous // Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. – Warszawa : DIG, 2023. – T. 22 (23). – S. 5–20.
Streszczenie: Celem niniejszego artykułu jest próba prezentacji i systematyzacji według znaków rodowych pewnej części pieczątek osobistych albo gmerków przedstawicieli elity miejskiej Kijowa oraz niektórych miast wołyńskich (ogółem 33 osób) z okresu wczesnonowożytnego. Omawiane pieczątki demonstrują rozmaitość użycia znaków rodowych. Jest to materiał skromny ilościowo, bardzo fragmentaryczny, ciekawy dla porównania, wzbogaca naszą wiedzę o wczesnonowożytnym społeczeństwie miejskim Kijowa i Wołynia.
Анотація: В статті представлено та систематизовано родові ознаки, окремі особисті печатки або домашні марки представників міської еліти Києва та деяких міст Волині (загалом 33 особи) ранньомодерної доби. Розглянуті марки демонструють різноманіття використання родових ознак. Матеріал за кількістю фрагментарний, що є цікавим для порівнянь ранньомодерного міського суспільства Києва та Волині.
Матеріал надано автором Н. Білоус.
Бернацький В. Р. Закриття культових споруд на Волині – Житомирщині у 1920–1930-х рр.
Бернацький В. Р. Закриття культових споруд на Волині – Житомирщині у 1920–1930-х рр. / В. Р. Бернацький // Наукові записки [Національного університету «Острозька академія»]. Серія : Історичне релігієзнавство. – 2012. – Вип. 6. – С. 37–44.
Анотація: У статті відображено процес закриття культових споруд на Волині – Житомирщині у 1920–1930-х рр., визначено характер і масштаби цього напряму антирелігійної кампанії більшовицького режиму.
Джерело: Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського