Відеотека

Так було. Рівненська дзвіниця

Розділ: Релігія , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Свято-Воскресенський собор — православний храм у центрі міста Рівного. Будівництво собору розпочалося у 1890 році за кошти царської казни, володаря міста князя Любомирського та місцевої релігійної громади, а закінчилося – 1895 році. Спочатку біля собору було споруджено невелику наземну дзвіницю на чотирьох дерев’яних стовпах. Пізніше на заміну дерев’яній у 1932 р. ХХ ст., була зведена величезна мурована дзвіниця з арочним входом на церковне подвір'я. Простояла дзвіниця біля собору всього 30 років, переживши перший прихід “совєтів”, війну, окупацію, але здалася перед наступом радянського “благоустрою”. Напочатку 60-х років практично за добу військові знесли огорожу й розчистили місце від руїн дзвіниці та каплички. Яка подальша доля була Свято-Воскресенського собору та його дзвіниці, розповість у відеосюжеті рівненський краєзнавець та історик Олексій Бухало.

2023-09-25

Володимир-Волинський. Міста і містечка

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині , Релігія

Анотація: Місто Володимир-Волинський багатий на сакральні духовні святині, тож ведуча, Наталка Войтович, завітала у найдревніші храми міста, а саме: Свято-Успенський кафедральний собор, Василівська церква-ротонда, Собор Різдва Христового (раніше Костел Розіслання Апостолів), Церква святого Йосафата, костел святих Якима та Анни та пам’ятка археології національного значення «Городище вали», датоване ІХ – ХІІІ століття. Про історію храмової архітектури у відеосюжеті розповідає завідувачка сектора Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Світлана Федосєєва.

2023-08-28

Клеванський замок

Розділ: Пам'ятки та пам'ятні місця Волині

Анотація: Клеванський замок, який пов’язують з родом Чарторийських, — одна із найстаріших пам`яток архітектури Рівненщини. Він входить до переліку ста чудесних замків і фортець України. Це – оборонна споруда XV століття, яку було зведено на високому пагорбі неподалік річки Стубли. Будівництво замку розпочав луцький староста Михайло Чорторийський. У 1495 році його син князь Федір Чорторийський укріпив фортецю міцними кам’яними стінами, глибоким ровом з водою, облаштованими по кутах мурованими вежами для огляду. Завершили спорудження замку 1561 року. З плином часу твердиня втрачала оборонну функцію і переходила до різних власників. Замком володіли єзуїти, його землі відходили до Австрійської імперії та Росії. На зламі XVIII–XIX століть він стояв пусткою.

Дізнатися більше про історію Клеванського замку можна у відеосюжеті "Час минулого: унікальний Захід. Покинута твердиня".

2023-07-31