Відеотека

Retro-Волинь. Волинський посуд з Баранівки

Розділ: Історія міст і сіл , Етнографія, фольклор

Анотація: Краєзнавиця Тетяна Яцечко-Блаженко розповідає про виробництво «білого золота» – порцеляни в місті Баранівка на Житомирщині, яке свого часу було в складі Волинської губернії. Історія порцелянового заводу бере свій початок ще з 1802 року. Вважається, що виробництво порцелянового посуду в Баранівці започаткували у XVIII ст. брати Михайло та Франциск де Мезери.  Завод займався виробництвом унікального посуду, зокрема чайних, кавових сервізів, тарілок, ваз, всіляких предметів інтер'єру. Баранівська порцеляна вирізнялася не тільки чудовим зовнішнім виглядом, а й відмінною якістю виконання.

2023-09-25

Місто Сарни крізь призму століть

Розділ: Історія міст і сіл

Анотація: Місто Сарни розташоване в північній частині Західного Полісся в межиріччі Случа та Горині. Населений пункт дістав назву від сусіднього села, яке так назвали тому, що колись тут водилося багато сарн (серн) – диких кіз. За спеціальним царським наказом від 18 лютого 1883 р. прийняли рішення про будівництво залізниці Рівне – Лунінець. Перший проїзд через станцію, що дістала назву Сарни , пройшов 2 серпня 1885 р. Після 1902 р. станція Сарни стала вже крупним вузлом залізничних шляхів, які входили до складу Південно-Західної залізниці. На рубежі XIX і XX ст. у Сарнах нараховували майже 3 тис. жителів. У 1902 р. спорудили вокзал, вагонну дільницю, паровозне депо, майстерні та 35 будинків одноповерхового житла для залізничників. 1902 р. у Сарнах відкрили двокласне залізничне училище з підготовки кондукторів, зв’язківців, зчіплювачів вагонів. У 1903 р. на станції став функціонувати медпункт. А в 1905 р. у місті почав працювати Будинок культури залізничників, навколо якого було закладено парк. У 1914 р. була відкрита Сарненська науково-дослідна станція по освоєнню боліт (болотна станція). Це – найстаріша наукова установа в Україні. Прифронтовим містом Сарни стало у 1914 р.

2023-08-29

Володимир-Волинський. Міста і містечка

Розділ: Історія міст і сіл , Пам'ятки та пам'ятні місця Волині , Релігія

Анотація: Місто Володимир-Волинський багатий на сакральні духовні святині, тож ведуча, Наталка Войтович, завітала у найдревніші храми міста, а саме: Свято-Успенський кафедральний собор, Василівська церква-ротонда, Собор Різдва Христового (раніше Костел Розіслання Апостолів), Церква святого Йосафата, костел святих Якима та Анни та пам’ятка археології національного значення «Городище вали», датоване ІХ – ХІІІ століття. Про історію храмової архітектури у відеосюжеті розповідає завідувачка сектора Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир» Світлана Федосєєва.

2023-08-28

З історії парку на Грабнику (м. Рівне)

Розділ: Історія міст і сіл

Анотація: 90 років тому 15 липня 1933 року в Рівному було урочисто відкрито міський парк ім. президента Ігнація Мосціцького, відомий рівнянам як парк на Грабнику. Відеосюжет присвячений історіі появи цього мальовничого куточка у місті. Доктор архітектури Ольга Михайлишин люб’язно погодилася прокоментувати цю історію, за що що ми їй дуже вдячні. 

Запис організований Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою з просвітницькою метою. 

Зміст відео:

00:08 Зелене місто. Рівненські парки міжвоєнного періоду

00:46 Місцеві правила забудови 01:22 Ебенізер Говард. Книга «Завтра» - як поштовх появи інших поглядів на вигляд міст

03:08 Нові рекреаційні паркові зони міста

04:20 1926 рік - поява першого генерального плану заміської території для побудови житла державним службовцям та осадникам з парком у її центрі

06:50 Офіційне відкриття парку

08:49 Інженер Миколай Вейтко – головний проектант парку на Грабнику

2023-08-03