Відеотека

Старокостянтинів. Замок князів Острозьких

Розділ: Пам'ятки та пам'ятні місця Волині , Історія міст і сіл

Анотація: Старокостянтинівський замок – це резиденція князів Острозьких. Він збудований на місці злиття двох річок Случ та Ікопоть, які забезпечували його неприступність. Зі сторони міста він був огороджений глибоким ровом із водою, насипним валом і мурами. Сьогодні цей мур зберігся фрагментарно. Замок є унікальним, бо зводили його в один час з містом і в стислі терміни. У 1561 р. князь Василь Костянтин Острозький купив частину села Колищенців та збудував тут місто і замок із укріпленням. Будівельні роботи тривали до 1570 р. Цікавим є дослідження, що саме у цьому замку служив сотником надвірної козацької сотні Северин Наливайко. Отож, дізнатися більше про історію замку можна переглянувши відеосюжет.

2024-03-20

Нобельське Євангеліє: як написали 500-річний рукопис на Поліссі

Розділ: Історія міст і сіл , Релігія

Анотація: 14 червня 1520 року дяк закінчив переписувати книгу в містечку Нобелі (нині с. Нобель Вараський район), що на півночі Рівненщини. Рукопис передали у церкву святого Миколи, яка знаходилася в цьому ж селі. До наших днів церква не вціліла, а Євангеліє зберігається нині у Вільнюсі (Литва). Рукопис написаний церковнослов’янською мовою на 41 рік раніше від Пересопницького. Текст суцільний, без розподілу на слова. Окремо з-поміж слів євангелістів виділені цитати із Старого Заповіту та слова Ісуса Христа. Подекуди розділи промарковані знаками Голгофи, що є рідкістю для тодішніх Євангелій. Цей символ означає святість для православних та страждання у католиків. Дізнатися більше про історію Нобельського Євангеліє можна у відеосюжеті Олександра Бухала.

2024-03-20

Синагога в Острозі. Відновлення руїни

Розділ: Історія міст і сіл , Релігія

Анотація: Одна з найбільших синагог Східної Європи розташована в Острозі. Уже 20 років її відновлює місцевий мешканець, етнічний єврей Григорій Аршинов. Григорій – професійний будівельник, що взявся за порятунок історичної пам’ятки та вклав у це вже понад 180 тисяч доларів. За його словами, перші євреї з’явилися в місті на запрошення князів Острозьких ще в XIV столітті. Сьогодні, за даними Асоціації єврейських громадських організацій України, на її території є близько 800 синагог, декотрі з яких збереглися лише частково.

Власники міста князі Острозькі у XVI ст. запросили в Острог євреїв, аби ті сприяли розвитку торгівлі та ремесел. Євреї були задіяні у виробництві пива, меду та горілки. Так розпочалась історія єврейської громади на Волині, яка є однією з найдавніших на території України. Вже на початку XVII ст. там проживало близько трьох тисяч євреїв. Григорій Аршинов називає Острог визначним містом для єврейської спільноти, адже саме воно свого часу було центром об’єднання єврейських громад.

Детальніше: Ukraїner. Волинь

2024-02-29

Лекція Світлани Калько «Розкриті та приховані таємниці поховань на Дубенському цвинтарі»

Розділ: Історія міст і сіл

Анотація: Таємниці поховань на Дубенському цвинтарі у Рівному все ще залишаються нерозгаданими до кінця. Однак зазирнути через завісу невідомого ми зможемо, переглянувши відео авторської лекції рівненської краєзнавиці Світлани Калько «Розкриті та приховані таємниці поховань на Дубенському цвинтарі». Тепер ми можемо стверджувати, що Дубенське кладовище разом з невеличкою капличкою було призначене для поховань військових, що цвинтарну капличку упродовж 1911-1913 років перебудували в церкву на честь Святителя Миколая Чудотворця, і вона стала гарнізонною церквою. Церква пережила польські часи, а от більшовики її закрили. У приміщенні церкви з 1961-го по 1991-й рік діяла майстерня з виготовлення трун, огорож та надмогильних пам’ятників. Відновленим, перебудованим і освяченим храм став у 1991 році. Тоді і з’явилися сім куполів і дзвіниця. Найдавніші поховання на Дубенському цвинтарі датовані 1900-м роком і розташовані вони біля церкви. Більшість пам’ятників виготовлялися в одній рівненській майстерні власника Ярмушевського, про свідчить авторський напис на пам’ятниках «Ровно. Ярмушевскій». З Дубенським кладовищем пов’язані імена багатьох відомих рівнян. Добре збереглися могили Василя Тютюнника – генерала-хорунжого, що помер у Рівненському шпиталі у віці 29 років, репресованої графині Коморовської. Цікавими виявилися історії поховань Яніни-Марії Бляхович, Анни Динаковської – соратниці та помічниці відомого ксендза Серафіма Кашуби, князів Любомирських, Олеко Дундича, та інших відомих особистостей, пов’язаних з минувшиною Рівного.

Світлана Калько – рівненська журналістка, краєзнавиця, дослідниця і популяризаторка історії Рівного, головна редакторка інформаційно-пізнавального сайту РівнеРетроРитм. Лекція Світлани Калько відбулася у січні 2024 року у Рівненській обласній бібліотеці. До вашої уваги запис авторської лекції краєзнавиці.

2024-02-21