Фотоколекції


Римо-католицький костел Святих Апостолів Петра і Павла

Розділ: Архітектура м. Рівне

Римо-католицький костел Святих Апостолів Петра і Павла / Rzym.-kat. Kościół Garnizonowy św. Piotra i Pawła w Równem

В найбільшому місті Волинського воєводства – Рівному після 1921 року продовжилась розбудова військового містечка. Збільшення чисельності військового контингенту стало приводом для спорудження тут гарнізонного костелу. Восени 1930 року розпочалося будівництво і за неповних два роки було завершено. Кошти на будівництво храму зібрали стараннями Міністерства військових справ, офіцерами та солдатами 21 Полку Надвіслянських уланів, князя Я. Радзівіла та сенатора Скосовського.
Костел – зразок витонченої рафінованої архітектури польського модернізму початку 1930-х років. Загальна композиція задумана автором проекту архітектором Вітольдом Чеготтом як динамічна система, що розвивається зі сходу на захід, вздовж головної вулиці міста, її кульмінаційним пунктом є масивна вежа-дзвіниця. Світла гладка штукатурка надає формам костьолу вишуканої елегантності. Віконні отвори (від широких квадратних в напівкруглій стіні абсиди до високих вузьких у головній наві, а також щілиноподібних у верхній частині дзвіниці) підкреслюють локальний ритм висоти будівлі.
8 грудня 1932 року костел був освячений та його віддали в користування війську.
З приходом у 1939 р. радянської влади святиню зачинили, а згодом почали використовувати як стайню для коней, кінотеатр. Пізніше, розділивши приміщення храму на 2 поверхи, на першому розмістили спортивний зал військової частини, а на другому – управлінські приміщення. Знизу також містилися кілька майстерень та меблевий магазин.
У 1991 році храм та прилеглі території повернули Римо-католицькій парафії Святих Петра і Павла. Завдяки старанням настоятеля храму ксьондза-декана Владислава Чайки, праці багатьох парафіян, цю святиню відремонтували. Кожного, хто заходить до костелу, зустрічає фігура Христа, яка розташована над вівтарем. Над ним – вітраж із символічним зображенням св.Трійці. Вівтар і підлога центрального нефу викладені плиткою з натурального каменю. Дарохранильниця і посудина для священної води виконані у досить сучасному стилі. Стіна , де знаходиться вхід до храму, майже повністю закрита трьома величезними живописними полотнами – копіями «Звернення св. Павла», «Розп’яття св. Петра» М. Караваджо, «Зняття Ісуса з Хреста» Ель-Греко. В правому нефі костелу поставлено врятовану скульптуру із колишнього рівненського костелу. Лівий присвячено св. Діві Марії Фатимській. Поряд з відродженим костелом споруджено Хресну дорогу Ісуса та триповерховий Дом Парафіяльний. Біля костелу на площі святого Розарію встановлено фігуру Фатімської Божої Матері. Обабіч неї розміщені таблички із молитвами. Тут же встановлено «Стіну пам’яті», що вшановує пам’ять жертв трагічних подій ХХ століття. При кожній дошці – урна із землею. Перша дошка з іконою Матері Божої Почаївської, присвячена жертвам Чорнобильської катастрофи. Наступна – жертвам Другої світової війни і польським офіцерам, вбитим НКВС у Катині, Харкові, Мєдному, в’язням, розстріляним гестапо у Рівному та всім мученикам Волині й Полісся. Особливою є дошка, присвячена сьогоднішнім жертвам людського егоїзму - дітям, що вбиті абортами. На іконі Мати Божа тримає тіло мертвого малюка. В урні немає землі. Тільки напис «Вони не мають могили».
Храм був освячений 26 жовтня 1991 року єпископом Рафаїлом Керницьким.

Ілюстрація: Rzym.-kat. Kościół Garnizonowy św. Piotra i Pawła w Równem. Листівка 1930-х р.

Розташування: вулиця Соборна, 213, Рівне, Рівненська область, Україна 

(Перехрестя вулиць Дубенська - Соборна)

2024-06-26