Відеотека

Генерал-хорунжий Марко Безручко

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Марко Безручко – видатний український військовий діяч, генерал-хорунжий Армії УНР, один зі співтворців знаменитого «Дива над Віслою» 1920 року, коли Польська Республіка не змогла відбити агресію більшовицької росії й відстояти власну незалежність. Перемога Війська Польського над червоною армією у Варшавській битві стала можливою в тому числі завдяки вмілим і рішучим діям військ під командуванням Марка Безручка під час оборони Замостя. Дізнатися більше про військового діяча Марка Безручка та про армію УНР, яка діяла в той час на Волині, можна переглянувши відеосюжет журналіста Олександра Бухала.

2024-05-21

Костянтин Вротновський-Сивошапка

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Як ветеринарний лікар за освітою зробив блискучу кар`єру військового та політика часів УНР? Полковник Костянтин Вротновський-Сивошапка виховував чотирьох дітей-патріотів. Несподівано помер і був похований на рівненському кладовищі. Перед смертю Вротновський-Сивошапка заповів поховати його поруч із могилою славного командира Василя Тютюнника. Напевно, саме з його ініціативи на могилі генерала Дієвої армії Української Народної Республіки Василя Тютюнника, на кошти учнів української приватної гімназії було споруджено пам'ятник, який чудом зберігся до наших днів. Дізнатися більше про Костянтина Германовича можна переглянувши відеосюжет журналіста Олександра Бухала.

2024-05-21

«Анна + Януш. Історія, від якої перехоплює подих». Авторська лекція Світлани Калько

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Стародавнє містечко Олика, що на Волині впродовж чотирьох століть було у власності могутнього князівського роду Радзивиллів. Воно вражало своєю красою та впорядкованістю. Тут був розкішний палац. Його останнім ординатором став Януш Францішек Радзивілл (1880–1967), постать яскрава та непересічна, пов'язана з європейською та світовою політикою, економікою та дипломатією Другої Польської Республіки. Його дружина - княжна Анна Марія Ядвіга Любомирська (1882–1947), донька власників Рівного – Станіслава та Ванди Любомирських. Пара ще дітьми познайомилася під час шпанівських гостин Любомирських у Радзівілів. На все життя Шпанів залишився дорогим у пам’яті Януша Радзивілла. Саме у Шпановській резиденції був народжений один із синів князів Радзивилів, доля котрого у майбутньому була пов’язана з кланом Кеннеді в США. Їхня історія життя наповнена детективними сюжетами та трагічним фіналом та могла б лягти в основу книги чи фільму. Слухайте про історію заручин, весілля та подружнього життя Януша та Анни Радзивиллів, їхню родинну трагедію та роль радянської влади, органів НКВС у їхніх долях.

Спікер: Світлана Калько – рівненська журналістка, краєзнавиця, дослідниця і популяризаторка історії Рівного, головна редакторка інформаційно-пізнавального сайту РівнеРетроРитм. Лекція Світлани Калько відбулася у лютому 2024 року у Рівненській обласній бібліотеці. До вашої уваги запис авторської лекції краєзнавиці.

2024-02-29

Лекція від Світлани Калько «Рід Любомирських. Історії князівського кохання»

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Останні власники Рівного, князі Любомирські, залишили в нашому місті чимало згадок про себе. Світлана Калько, рівненська краєзнавиця та журналістка докладно дослідила життєві історії князів. Завдяки лекції «Рід Любомирських. Історії князівського кохання», яка була прочитана у Рівненській обласній бібліотеці, ми змогли доторкнутися до деяких з цих історій. Особливою виявилася інформація про маєток Любомирських, його перебудову, розквіт і падіння, роль князівської родини у культурному житті міста, благодійність, побудову каплиці та костелу святого Антонія. У розповіді були згадані князівські нащадки, що мешкають у Великобританії та США, а також наші слухачі дізналися багато несподіваних подробиць князівського побуту. Дізналися про романтичні, щасливі та трагічні історії кохання Людовики Любомирської та Тадеуша Костюшка, Казимира та Зінаїди Любомирських, Анни Любомирської та Януша Радзивілла.

Світлана Калько (рівненська журналістка, краєзнавиця, дослідниця і популяризаторка історії Рівного, головна редакторка інформаційно-пізнавального сайту РівнеРетроРитм) та Рівненська обласна бібліотека надає вам унікальну можливість побачити та прослухати цю лекцію у записі.

2023-12-27

Князі Острозькі. Частина 2

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Дівчинка Ельжбетта (Єлизавета), яку називали Гальшкою, дочка князя Іллі Острозького, з самого дитинства вважалася однією з найбагатших наречених Великого князівства Литовського. Тричі вона стояла під вінцем, і тричі її шлюби були трагічними. В останньому шлюбі вона одягла на себе жалобний одяг – і за це її прозвали «чорною княгинею». Але в історію України Гальшка Острозька увійшла передусім, як найгарніша жінка XVI століття та ще, як меценатка доби пізнього Середньовіччя. Адже саме вона пожертвувала на Острозьку академію, яку започаткував її дядько Василь-Костянтин Острозький – найбільшу суму грошей.

Див. Частина. 1.

2023-08-23