Відеотека

Князі Острозькі. Частина 2

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Дівчинка Ельжбетта (Єлизавета), яку називали Гальшкою, дочка князя Іллі Острозького, з самого дитинства вважалася однією з найбагатших наречених Великого князівства Литовського. Тричі вона стояла під вінцем, і тричі її шлюби були трагічними. В останньому шлюбі вона одягла на себе жалобний одяг – і за це її прозвали «чорною княгинею». Але в історію України Гальшка Острозька увійшла передусім, як найгарніша жінка XVI століття та ще, як меценатка доби пізнього Середньовіччя. Адже саме вона пожертвувала на Острозьку академію, яку започаткував її дядько Василь-Костянтин Острозький – найбільшу суму грошей.

Див. Частина. 1.

2023-08-23

Ніл Хасевич: відомій і невідомий | Пишемо історію

Розділ: Видатні діячі Волині

Анотація: Ніл Хасевич – талановитий український художник-графік, патріот України, який присвятив своє життя боротьбі за свободу та державну незалежність українського народу. Він був головним художником Української повстанської армії, яка діяла на теренах Західної України в 40–50 рр. минулого століття. Його знали за псевдонімами «Бей-Зот», «Левко», «Рибалка», «333-й», «Старий». Лише одиницям було відомо про те, ким він був насправді, чим займався і де перебував. Де тепер його могила – невідомо. Справжнє ім’я видатного художника-борця незаслужено замовчувалось впродовж не одного десятка років. Пам'ять про нього почала повертатися до співвітчизників лише з початком 1990-х років, в часи Незалежної України. Про долю українського художника у відеосюжеті розповідають В. Третяк провідний науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні та О. Білоус завідувач відділу історії рухів Опору Національного музею історії України у Другій світовій війні.

2023-06-04

Битва під Оршею: як Костянтин Острозький переміг рашистів

Розділ: Видатні діячі Волині , Суспільно-політичне життя Волині

Анотація: Князь Костянтин Іванович Острозький ‒ один з найвидатніших державних і військових діячів першої половини XVI століття, один з найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Про князя Острозького писали тодішні німецькі часописи, йому присвячували панегірики. Волинський аристократ, який облаштував свою резиденцію в центрі столиці Вільно (Литва), збільшував свої статки у десятки разів та ввійшов у п’ятірку найбагатших магнатів Великого князівства Литовського. Отож, у відеосюжеті можна побачити резиденцію у Вільно та фундовані ним церкви у Вільнюсі з незвичних ракурсів; дізнатися про битву під Ведрошею, про московський полон; почути, як полководець перехитрив московських воєначальників у битві під Оршею; розкрити особисте життя та заповіт Костянтина Івановича Острозького.

2023-05-29