Новини

Котис О. На Сході Європи: міжвоєнний розквіт Волині

Розділ: Нові книги

Котис О. На Сході Європи: міжвоєнний розквіт Волині / О. Котис. – Луцьк : Синя папка, 2020. – 232 с.

Анотація: Це видання навмисно розкриває лише деякі аспекти життя Волині у міжвоєнний період ХХ ст., коли регіон перебував у складі Другої Речі Посполитої. Це спроба сконцентрувати увагу читача на культурі краю та чільних особистостях, які її творили, а також на розвитку краю з найзагальнішого погляду. Тут свідомо не подано політичного контексту тієї доби. Автор прагне змістити акцент на відчуття особливої атмосфери того часу – часу надії на мирне життя та новаторства.

Видання призначене усім, хто цікавиться історією, культурою, публіцистикою, та усім, хто прагне дізнатися більше про Волинь.

З книгою можна ознайомитися у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Махновець О. М. Дубненський форт. Ч. 1

Розділ: Нові книги

Махновець О. М. Дубненський форт. Ч. 1 / О. М. Махновець. – Рівне : Формат-А, 2022. – 56 с. 

Анотація: Видання Олександра Махновця «Дубнеський форт» — це інформаційний збірник. У першій частині описується історія будівництва форту, призначення та детальний опис кожної конструкції, вказується характер перебудови, а також інженерна думка майстрів-фортифікаторів російського оборонного департаменту XIX ст. Про порядок та періодичність зведення будівель форту та його перебудову вказують досліджені в цьому виданні архівні матеріали. Одні знайдені в російських спеціальних сховищах, інші — в Державному архіві Рівненської області. Також віднайдено керівний документ, яким проектант керувався при складенні проєкту Дубенського форту (Дубенського форту-застави). У другій частині висвітлюється участь форту у військових протистояннях могутніх держав. Характер бойових дій, руйнування та відновлення в міжвоєнні часи. Ліквідація наслідків буремних подій, іншими словами зачищення від ризиків та небезпек згаслих бойових дій. А в цілому в розділі охоплений період від початку Першої світової війни до початку вторгнення німецьких військ у Радянський союз. У третій частині відтворене радянсько-німецьке протистояння в стінах форту. Післявоєнний період та сьогодення.

Видання «Дубнеський форт» розраховане на різні вікові групи. Для жінок, чоловіків та молоді, які цікавляться історією колись могутньої твердині – перлини Волинського краю.

З першою частиною інформаційного збірника можна ознайомитися у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Федоришин М. В. Сухівці. Кн. 1. Історія

Розділ: Нові книги

Федоришин М. В. Сухівці. Кн. 1. Історія / М. В. Федоришин ; Рівнен. обл. краєзнав. музей. – Рівне, 2022. – 155 с. : іл.

Анотація: У книзі автор розповідає про історію давнього волинського села Сухівці, яке розташоване за 16 кілометрів від селища Клевань Рівненського району Рівненської області. Висвітлено перші згадки про історію села, його власників та сучасне життя мешканців. Розкрито археологічні дослідження, які були проведені на території та околиці села. Автор детально зупиняється на кожному періоду історії життя с. Сухівці. Найбільша уваги приділяється періоду Другої світової війни, воякам ОУН-УПА проти нацистів, поляків та радянської влади. Книга супроводжується чудовими ілюстративними матеріалами, старовинними та сучасними фотографіями, статтями з періодичних видань.

Ознайомитися з книгою можна у відділі краєзнавчої літератури Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки.

Петраускас А. Древлянські гради. Городища і замчища Житомирщини. Вип. 1.

Розділ: Нові книги

Петраускас А. Древлянські гради. Городища і замчища Житомирщини. Вип. 1. / А. Петраускас, О. Тарабукін, С. Хоменко. – Київ-Житомир : Інститут археології НАН України, 2022. – 192 с.

Анотація: В роботі опубліковані матеріали сучасного стану збереженості та дослідженості середньовічних городищ в межах Житомирського району. Для визначення культурно-хронологічної належності пам’яток використані матеріали попередніх та сучасних досліджень, а також особисті результати археологічних розкопок та розвідок авторів. Особливістю цього видання є також використання результатів проведеної ретельної аерофотозйомки, яка дозволяє досить детально представити сучасний стан оборонних майданчиків, ровів, валів та інших елементів укріплень городищ, а також зафіксувати ушкодження, які виникли на пам'ятках за останній період.

Джерело: ЖОУНБ ім. Олега Ольжича

Вийшла друком монографія С. А. Теліженка та В. В. Ткача Різночасові пам’ятки поблизу села Ратнів на Волині. Дослідження 2014 року

Розділ: Нові книги

Теліженко С. А. Різночасові пам’ятки поблизу села Ратнів на Волині. Дослідження 2014 року / С. А. Теліженко, В. В. Ткач. – Київ : Гурович В. Г., 2022. – 188 с. : іл.

Анотація: У монографії представлені результати досліджень багатошарового поселення Ратнів-ІІ на Волині, які проводилися у 2014 році. Комплексний аналіз стратиграфії та планіграфії пам’ятки, а також матеріалів, виявлених у культурному шарі та різночасових об’єктах, дозволяє реконструювати основні етапи заселення долини р. Чорногузка, на березі якої розташовано поселення. Найдавніший об’єкт на території пам’ятки, пов’язується з культурою лінійно-стрічкової кераміки епохи неоліту. Також досліджені об’єкти доби бронзи, раннього заліза та слов’яно-руського часу. Одночасно з розкопками здійснено збори поверхневих матеріалів на дослідженій пам’ятці та розташованих неподалік місцезнаходженнях Бакай-І, «Стара Церква» і «Нова Церква».

У трьох додатках представлені результати археозоологічних визначень матеріалів з різночасових об’єктів багатошарового поселення Ратнів-І, проведених к.і.н. Є. Ю. Яніш (Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена).

Джерело: Інститут археології НАН України

Ziemska М. O wolynskich strzelcach w setną rocznicę powstania Związku Strzeleckiego na Wołyniu

Розділ: Нові книги

Ziemska М. O wolynskich strzelcach w setną rocznicę powstania Związku Strzeleckiego na Wołyniu / Muzeum Ziemi Lubuskiej ; Okręg 2. Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce ; red. A. Maksymowicz. – Zielona-Hura, 2021. – 483 s. : il.

 Зємська М. Про волинських стрільців у 100-річчя заснування Стрілецького Товариства на Волині / Любуський краєзнавчий музей ; 2 округ Товариства ветеранів Війська Польського в Америці ; упоряд. А. Максимович. – Зєльона-Гура, 2021. – 483 с. : іл.
Анотація: Розповідь про історію Стрілецького союзу на Волині, яка базується на архівних матеріалах, статтях із преси 1920–1930 рр., а також на писемних джерелах і спогадах, які збирали упродовж 80 років. Книжка має 484 сторінки і містить понад 200 унікальних світлин із зображеннями Волині та її жителів міжвоєнного періоду з колекції батька авторки, Тадеуша Марцінковського.

Джерело: Волинський монітор