Годованюк Олена Марківна – історик архітектури, реставратор : 95 років від дня народження
10 вересня 2024 року виповнюється 95 років з дня народження Олені Марківні Годованюк – історика архітектури, реставратора, науковий і творчий доробок якої тісно пов’язаний з Острогом та Межирічем.
Олена Марківна Годованюк народилася 10 вересня 1929 р. в м. Умань. 1957 р. закінчила Київський інженерно-будівельний інститут і чотири десятиліття плідно працювала в Київських реставраційних майстернях і Науково-дослідному інституті теорії та історії архітектури. З 1965 р. – член Спілки архітекторів України, з 1972 р. – кандидат архітектури. За її дослідженнями та проектами здійснювалася реставрація визначних пам’яток вітчизняної архітектури: шляхетського дому (1962 р.) і споруд Верхнього замку (1962-1975 рр.) у Луцьку, Луцької башти в Острозі (1963-1970 рр.), Великої дзвіниці (1959-1963 рр.) та Годинникової башти (1970-1976 рр.) Києво-Печерської лаври. У цьому знаменному переліку і реставрація перлини монастирської архітектури – Троїцької обителі в Межирічі на Острожчині (1972-1978 рр.).
Тривале вивчення нею Острозького замкового комплексу стало темою її кандидатської дисертаційної роботи «Замок в Острозі: історико-археологічне дослідження» (1972). Серед інших її друкованих праць: «Надбрамні башти міських укріплень Острога і Дубна»; «Нове про відомий ансамбль (монастиря у Межирічі)»; «Острозькі кахлі»; «Троїцький монастир-фортеця у Межирічі Острозькому та його місце у розвитку монументального зодчества України XV-XVI ст.»; «Пам’ятки будівельної діяльності князів Острозьких в Острозі»; «Монастирі та храми Волинського краю».
У 2019 р. історико-культурний заповідник м. Острога до 90-річчя з дня народження Олени Годованюк організував на її пошану чергову наукову конференцію «Острозькі краєзнавчі читання» і видав за їх матеріалами випуск «Острозького краєзнавчого збірника».
Померла Олена Марківна, 21 лютого 2023 р. на 94-у році життя у м. Києві.
Література
Годованюк О. М. Монастирі та храми Волинського краю / О. М. Годованюк. – Київ : Техніка, 2004. – 176 с.
Відкриття виставки «Орша 1514: Тріумф волі і єдності»
8 вересня 2024 року, о 12:00 з нагоди 510-ї річниці битви під Оршею в Острозькому замку буде представлено виставку «Орша 1514: Тріумф волі і єдності».
Виставковий проєкт «Орша 1514: Тріумф волі і єдності» присвячено великій перемозі над московитами 8 вересня 1514 року, яка зупинила ворожу експансію в західному напрямку. Ініціатива пропонує розглянути історичну подію битви під Оршею у локальному, державному й глобальному контекстах, оцінити її значення та наслідки як для української історії, так і для історії країн-сусідів, акцентувати на історичних персоналіях-учасниках кампанії, перш за все, на об’єднавчій для України, Польщі та Литви постаті Великого Гетьмана Литовського Костянтина Івановича Острозького.
Виставка розповідає про ключові моменти битви під Оршею та є унікальною нагодою для відвідувачів зануритися в історію події, яка символізує не лише військовий тріумф, але й волю та єдність різних народів у боротьбі за свободу.
Місце: Острозький замок, м. Острог
Організатори: Державний історико-культурний заповідник м. Острог у співпраці з Громадською організацією «Братство ім. князів Острозьких» за підтримки Польського інституту у Києві.
Вхід вільний
Махорін Г. Л. Тисячолітня історія села Яроповичі
Махорін Г. Л. Тисячолітня історія села Яроповичі : до 1050-річчя заснування стародавнього Ярополча, 200-ліття Габріеля Єнні, 100-річчя Миколи Максименка, 50-ліття творчої діяльності Валерія Березівського / Г. Махорін. – Житомир : Гембарський О. П., 2024. – 99 с. : іл.
Анотація: Книга присвячена 1050-річчю з часу заснування літописного міста Ярополч, 200-літтю Габріеля Єнні, 100-річчю від дня народження Народного художинка України Миколи Максименка, 50-літтю творчої діяльності Заслуженого майстра народної творчості Валерія Березівського. Видання є першим комплексним дослідженням історії одного з найдавніших в Україні населених пунктів – стародавнього Ярополча (нині село Яроповичі на Житомирщині), яке відігравало свого часу важливу роль у обороні українських земель від нападників. З книги читач дізнається про тисячолітню історію одного з найдавніших населених пунктів в Україні, від замку князя Ярополка до сьогодення, про економічний та культурний розвиток села. Історія села Ярополча-Яроповичів докладно прослідкована автором на основі численних архівних джерел.
Зміст книги супроводжується ілюстраціями, які збільшують інтерес до викладеного матеріалу.
Джерело: Яроповичі. Відродження садиби
Романчук Олександр Миколайович – краєзнавець, етнограф, археолог, реставратор кераміки : 75 років від дня народження
2 вересня 2024 року виповнюється 75 років з дня народження Олександра Миколайовича Романчука – краєзнавця, етнографа, археолога, реставратора кераміки, учасника багатьох наукових експедицій, активіста товариства «Спадщина».
Олександр Романчук народився 2 вересня 1949 року в м. Острог у родині лісника. Жив з батьками в с. Верхів Рівненської обл. Навчався у Новородчицькій восьмирічній школі та середній школі с. Кутянка Острозького району. Cлужив у лавах Радянської Армії (1971–1973 рр.), але перед тим встиг закінчити Острозьке професійно-технічне училище побутовиків, здобувши професію фотографа. З 1976 по 1988 роки працював слюсарем-ремонтником на Острозькому пивзаводі, але завжди знаходив час і можливість, щоб брати участь у різноманітних археологічних розвідках. З 1 вересня 1988 р. почав працювати в Державному історико-культурному заповіднику міста Острога на посаді завідувача фотолабораторії. У вільний від основної роботи час здійснював камеральну обробку археологічного матеріалу. З 1995 р. – художник-реставратор по кераміці та один із засновників Нетішинського міського краєзнавчого музею. У 1995 р. працював в краєзнавчому центрі-музеї м. Нетішина Хмельницької обл. Згодом став завідувач сектором археології міського краєзнавчого музею м. Нетішина. Автор експозицій музею: «Історія села Дорогоща», «Археологія». Брав участь у монтажі експозицій «Ткацтво», «Історія села Нетішина», «Історія міста Нетішина», «Шлях хліба», «Ремесла», а також природничих експозиційних залів. Учасник експедицій в селах Славутського, Ізяславського та Білогірського районів Хмельницької обл. та Острозького р-ну Рівненської обл., ботанічних експедицій Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України, Національного науково-природничого музею НАН України. У 2005 р. під егідою Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Державного науково-виробничого підприємства «Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій» брав участь в експедиції у районах Житомирської обл. Помер Олександр Миколайович Романчук у 2014 році.
Література
Манько М. Публікації Олександра Романчука на веб-сайті «Історична Волинь» Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки / М. Манько // Острозький краєзнавчий збірник : зб. наук. пр. / Держ. іст.-культур. заповідник м. Острога ; упоряд. М. П. Манько. – Острог : Свинарчук Р. В., 2015. – Вип. 8. – С. 11–13.
Тунцев З. Олександр Романчук як етнограф / З. Тунцев // Острозький краєзнавчий збірник : зб. наук. пр. / Держ. іст.-культур. заповідник м. Острога ; упоряд. М. П. Манько. – Острог : Свинарчук Р. В., 2015. – Вип. 8. – С. 5–7.
Нові надходження
Ярмошик І. Берестецька битва 1651 р. в наукових дослідженнях польських авторів
Ярмошик І. Берестецька битва 1651 р. в наукових дослідженнях польських авторів / І. Ярмошик // Грані : науково-теоретичний і громадсько-політичний альманах. – 2012. – № 83 (3). – С. 3–7.
Анотація: У статті аналізується висвітлення польськими істориками причин перебігу та наслідків Берестецької битви 1651 р. Увагу приділено мемуарним творам її учасників, дослідницьким працям Ю. Бартошевича, Л. Кубалі, В. Конопчинського та інших.
Джерело: Житомирський державний університет імені Івана Франка
Седляр А. Виконавчі органи в системі міського самоврядування Волинської та Подільської губерній наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст.
Седляр А. Виконавчі органи в системі міського самоврядування Волинської та Подільської губерній наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. / А. Седляр // Матеріали ІV Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 10-річчю заснування історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка, м. Житомир, 18–19 листоп. 2011 р. : зб. наук. пр. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2011. – С. 80–82.
Анотація: Системи органів міського самоврядування Волині та Поділля на межі ХІХ та ХХ ст. входили міські управи, які виконували виконавчу функцію. Можна констатувати, що їх діяльність була спрямована насамперед на вирішення низки господарських завдань економічного життя міст. Разом з тим, вона суттєво ускладнювалася недосконалістю муніципального законодавства того часу.
Джерело: Житомирський державний університет імені Івана Франка
Маркевич О. В. Повноваження волинського губернатора внаслідок польського Листопадового повстання 1830 року
Маркевич О. В. Повноваження волинського губернатора внаслідок польського Листопадового повстання 1830 року / О. В. Маркевич // Матеріали ІV Волинської міжнародної історико-краєзнавчої конференції, присвяченої 10-річчю заснування історичного факультету Житомирського державного університету імені Івана Франка, м. Житомир, 18–19 листоп. 2011 р. : зб. наук. пр. – Житомир : Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2011. – С. 52–54.
Анотація: Російська імперія за час свого існування напрацьовувала механізми інтеграції набутих територій з поступовим нівелюванням регіональних особливостей. Вагому роль у цьому процесі відводили губернатору – державному посадовцю, повноваження якого адаптувалися відповідно до політики верховної влади. Наукова новизна результатів цієї розвідки полягає в тому, щоб показати як вплинуло Листопадове повстання 1830 року на обов’язки волинського губернатора.
Маркевич О. В. Міська поліція як знаряддя проведення державної політики (на прикладі Волинської губернії)
Маркевич О. В. Міська поліція як знаряддя проведення державної політики (на прикладі Волинської губернії) / О. В. Маркевич // Чуднів і край в контексті історії малих і середніх міст Волині : матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції «Чуднів і край в контексті малих і середніх міст Волині», присвяченої 600-й річниці з часу першої писемної згадки про місто Чуднів (1416) та 25-й річниці з дня проголошення незалежності України (24. 08. 1991), Чуднів, 7–8 верес. 2016 р. – Бердичів : Мельник М. В., 2016. – С. 263–272. – (Науковий збірник «Велика Волинь» : праці Житомирського науково-краєзнавчого товариства дослідників Волині ; вип. 53)
Анотація: У статті проаналізовано повноваження та кадровий склад поліцейських органів влади у містах Волинської губернії першої половини ХІХ ст. Доведено, що державна влада Російської імперії застосовувала особливі заходи для стимулювання служби цих чиновників, збільшила їх чисельність і таким способом зміцнювала свою присутність на приєднаних територіях.