Міщенко О. В. Сакральний ландшафт: теорія, методологія, практика
Міщенко О. В. Сакральний ландшафт: теорія, методологія, практика : монографія / О. В. Міщенко. – Луцьк : Вежа-Друк, 2024. – 360 с.
Анотація: У монографії сформульовано теоретичні, методологічні та прикладні положення організаційних засад функціонування, використання та збереження сакральних ландшафтів. Розглянуто закономірності формування храмових та монастирських ландшафтів у структурі міста, класифікація культових споруд у межах храмових та монастирських ландшафтів. Подане дослідження має трансдисциплінарний характер. Теоретичні та методологічні положення апробовані на прикладах дослідження сакральних ландшафтів Волинської й Львівської областей, а також сакральної спадщини України.
Для науковців-природознавців, студентів та аспірантів.
Джерело: Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки
Онлайн-подія «Реальність та вигадки в легендах про Гальшку Острозьку»
3 грудня о 14:10 в арт-кластері Острозької академії відбудеться онлайн-подія «Реальність та вигадки в легендах про Гальшку Острозьку».
Керівник «Центру вивчення спадщини князів Острозьких» Ігор Тесленко розкриє реальні факти та вигадки про княжну Гальшку Острозьку.
Гальшка Острозька – княгиня, меценатка, засновниця Острозької академії – народилася 19 листопада 1539 року в сім’ї волинського князя Іллі Острозького і Беати Костелецької, яка за припущеннями дослідників, могла бути позашлюбною дочкою польського короля Сигізмунда І Старого.
Шевчук Степан Іванович – вчений, фольклорист, етнограф, дослідник народної творчості Волині : 80 років від дня народження
27 (25) листопада 2024 року виповнюється 80 років від дня народження Степана Івановича Шевчука – вченого, фольклориста, етнографа, дослідника народної творчості Волині
Народився Степан Іванович Шевчук 27 (25) листопада 1944 року в селі Білашів Острозького району Рівненської області у сім’ї священика. Вищу освіту здобував у 1965–1969 роках у Рівненському державному педагогічному інституті, отримавши диплом з відзнакою за спеціальністю «викладач української мови та літератури». Працював Степан Іванович вчителем української мови і літератури та завучем Білятинської середньої школи у 1969–1970 роках, методистом, завідувачем відділу фольклору, етнографії Рівненського обласного Будинку творчості в 1970–1979 роках, Рівненського обласного науково-методичного Центру творчості і культурно-освітньої роботи в 1979–1989 роках, завідувачем кафедри фольклору і народного співу в 1989–1991 роках. У 1991 р. Степан Іванович Шевчук захистив дисертацію в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України на тему: «Розвиток фольклористики північно-західних областей України (1800–1987 рр.)». Працював кандидатом філологічних наук та проректором з наукової та творчої роботи в Рівненському державному інституті культури; завідувачем кафедри українознавства, згодом кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. З 1999 р. починає працювати на посаді директора Інституту мистецтв Рівненського державного гуманітарного університету.
Степан Іванович досліджував фольклорно-етнографічну історію Волинського Полісся, збирав записи народних пісень про Берестецьку битву, поліський мелос та ін. Організатор та учасник фольклорно-етнографічних експедицій «Чумацьким шляхом», «Дорогами Зоріана Доленги-Ходаковського». Він входив до редакційних колегій журналу «Берегиня», науково-краєзнавчого альманаху «Волинські дзвони» (1995–1998), багатьох наукових збірників. Він був членом журі багатьох міжнародних всеукраїнських фольклорно-етнографічних фестивалів та конкурсів. Шевчук Степан був відзначений багатьма нагородами за активну просвітницьку діяльність, за заслуги у справі відродження Духовності в Україні. Він також був Лауреатом премії ім. Павла Чубинського та Заслуженим працівником культури України.
Помер Степан Іванович Шевчук 17 вересня 2020 року.
Література
Вернюк Я. Основні віхи життя і творчості українського фольклориста, етнографа Степана Шевчука / Я. Вернюк // Мистецтво в контексті національно-культурної ідентичності: реалії та перспективи : зб. матеріалів IV Міжнар. наук.-практ. конф. пам’яті видатного укр. вченого, етнографа, фольклориста, краєзнавця С. Шевчука, 27 жовт. 2021 р. / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т, Рівнен. обл. краєзнав. музей ; упоряд. : Л. В. Крайлюк, Р. М. Шеретюк. – Рівне : О. Зень , 2021. – С. 17–19.
Істоміна Г. Роль гуманізму в творчості та життєвій позиції видатного українського вченого Степана Івановича Шевчука / Г. Істоміна // Мистецтво в контексті національно-культурної ідентичності: реалії та перспективи : зб. матеріалів IV Міжнар. наук.-практ. конф. пам'яті видатного укр. вченого, етнографа, фольклориста, краєзнавця С. Шевчука, 27 жовт. 2021 р. / Рівнен. держ. гуманітар. ун-т, Рівнен. обл. краєзнав. музей ; упоряд. : Л. В. Крайлюк, Р. М. Шеретюк. – Рівне : О. Зень , 2021. – С. 13–16.
З Круглою вежею і Богоявленським собором на емблемі : 75 років від часу створення товариства «Волинь» та Інституту Дослідів Волині
Сімдесят п’ять років тому – 26 листопада 1949 р. – у Вінніпезі (Канада) відбулися установчі збори Товариства «Волинь», яке об’єднало українську інтелігенцію в діаспорі з числа уродженців нашого краю.
Організація проголосила себе продовжувачем справи Товариства дослідників Волині, що в 1900–1920 рр. працювало в губернському м. Житомир, здійснило багато добрих ініціатив з дослідження, збереження й популяризації історико-культурної спадщини і природних багатств краю, залишило по собі ряд томів своїх наукових «Праць». Обрання почесним головою Товариства «Волинь» у Вінніпезі дійсного члена Товариства дослідників Волині у Житомирі архієпископа Никанора (Абрамовича) засвідчило цю спадкоємність. У 1951 р. було створено головну наукову інституцію товариства – Інститут дослідів Волині, який мав розвивати наукові дослідження з волинезнавства в умовах утисків і обмежень гуманітарних наук на підрадянських землях. У Вінніпезі постала власна видавнича база. Починаючи з 1953 р., виходив у світ часопис «Літопис Волині» – всього за 45 років було видано 20 його томів. Крім того, було видано понад 60 книг, 22 блоки ювілейних марок, листівки.
Серед діячів товариства та Інституту у Вінніпезі було ряд постатей, походженням і навчанням пов’язаних з Острогом і нашим краєм. Серед них були і розкидані по світу чотири брати Шумовські – уродженці Мирогощі на Дубенщині. Так, третім головою вінніпезьких інституцій був інженер-технолог Арсен Шумовський (1887–1967), що мешкав у цьому канадському місті. Саме за його головування у 1964 р. Інститутом було видано монографію молодшого брата Петра Шумовського (1902–1966) – лікаря-фтизіатра і аматора історії України з Британії. Книга під назвою «Остріг. Історичний нарис» випускника Острозької хлоп’ячої гімназії і активного учасника товариства «Січ імені Івана Богуна» у нашому місті в перший рік української революції була присвячена колегам і друзям по гімназії і «Січі», а також подругам із училища Кирило-Мефодіївського братства.
Випускник-екстерн Острозької гімназії професор Іван Огієнко (митрополит Іларіон) передав Інституту дослідів Волині повне право на видання своїх історичних, мовознавчих, богословських наукових праць і літературних творів. Серед них «Історична монографія» «Князь Костянтин Острозький і його культурна праця» (Вінніпег, 1958 р.). Там також побачили світ ряд книг ще одного нашого земляка Уласа Самчука, в т. ч. і його відомі «Спомини і враження» у двох томах – «На білому коні» і «На коні вороному».
Не випадково на емблемі Інституту дослідів Волині ми бачимо символи Острога – пам’ятки архітектури Кругла вежа та Богоявленський собор на Замковій горі.
Наприкінці ХХ ст. відходили від нас засновники і ветерани товариства та Інституту у Вінніпезі. Останнє видання «Літопису Волині» (т. 19–20) за океаном побачило світ у 1998 р. Тим часом відбувалося становлення осередків волинезнавства в Україні, що стала незалежною державою. Продовжувачами справи вінніпезьких просвітників проголошували себе Житомирське науково-краєзнавче товариство дослідників Волині на чолі з Миколою Кострицею, столичне товариство «Волинь. Вінніпег–Київ», науковий відділ «Інститут дослідів Волині» Рівненського обласного краєзнавчого музею, пізніше об’єднаний з відділом історії. Але офіційно Інститут дослідів Волині і його часопис «Літопис Волині» продовжили свою роботу в Луцьку в складі Волинського (нині Східноєвропейського) національного університету куди надійшли в архів, бібліотека і видавничі потужності з Вінніпега.
Микола Манько – старший науковий співробітник історико-художнього відділу ДІКЗ м. Острога
Нові надходження
Булига О. Духовна спадщина козацтва
Булига О. Духовна спадщина козацтва / О. Булига // Волинь [Рівне]. – 1993. 12 січ. – С. 6.
Анотація: В статті йдеться про історію українського козацтва, а саме їх духовну спадщину. У найважчі часи церква була головним духовним осередком для козаків. Місце для церкви козаки обирали найгарніше. Автор розкриває духовні ідеї війська запорозького та православного братства, що діяли в часи П. Сагайдачного на території Волині.
Джерело: З фонду Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Булига О. Таємниці Волинської землі кличуть до пошуку
Булига О. Таємниці Волинської землі кличуть до пошуку / О. Булига // Волинь [Рівне]. – 2006. – 14 квіт. – С. 12.
Анотація: Автор статті піднімає тему, щодо дискусії прабатьківщини слов’янства. За наведеними науковими теоріями, Волинська земля має значні підстави для того, щоб розглядатись як територія, де проходив слов’янський етногенез. Доказом цього є археологічні знахідки, лінгвістичні та топонімічні дослідження. Розглянуто та проаналізовано походження міста Суренж за книгою «Велич Дулібії Рось. Суренж. (Таємниці Волинської землі)».
Джерело: З фонду Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Булига О. Князівські династії в Україні
Булига О. Князівські династії в Україні / О. Булига // Вільне слово [Рівне]. – 1993. – 8 верес. – С. 3.
Анотація: В статті йдеться про Волинську місцеву династію, яку започаткував онук Володимира Мономаха Ізяслав Мстиславович. Династія Ізяславичів правила на Волині двісті років. У історичній літературі вона відома ще як династія Романовичів за іменем онука Ізяслава, який міцно утвердившись на Волині, 1199 р. приєднав до своїх володінь галицьку землю, спадщину Ростиславича.
Джерело: З фонду Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки
Булига О. Волинська Січ: Козацтво на Волині
Булига О. Волинська Січ: Козацтво на Волині / О. Булига // Волинь [Рівне]. – 1992. – 10 лип. – С. 7.
Анотація: На початку 90-х років XVII ст. в Україні розпочалися перші козацькі війни, які поширились й на територію Волині. В статті з’ясовано, що Волинь в різні періоди відігравала одну з головних ролей у козацьких війнах під командуванням отаманів С. Наливайка, П. Сагайдачного, Б. Хмельницького.
Джерело: З фонду Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки